Akú lekárničku vybrať pre rodinu s deťmi

Akú lekárničku vybrať pre rodinu s deťmi

Máte, nemáte? My tak napolo. Tri deti, takže v domácej lekárničke už máme všeličo – na všetky možné detské choroby a boliestky. Keď ale ideme na dovolenku, zakaždým to znova musím premyslieť, spísať a vybavenie cestovnej lekárničky zozbierať po celom byte. Niečo je v kúpeľni, niečo v spálni a pár vecí aj v chladničke. 

Okolnosti ma dohnali k tomu skontrolovať zásoby a dať našu rodinnú lekárničku do poriadku – domácu aj cestovnú verziu. Okrem konvenčnej lekárničky, v ktorej sú obväzy, náplaste, lieky atp., som spísala aj základ tej aromaterapeutickej (naozaj to funguje!), oboje som konzultovala s profíkmi a za seba (ako mama troch detí) pridala pár malých nutností navrch. 

Prečo si (ne)kúpiť hotovú lekárničku

Najprv mi ako najjednoduchšie pripadalo kúpiť už hotovú lekárničku. Zaskočilo ma, aká veľká je ich ponuka!  Domáce a cestovné lekárničky, lekárničky na prvú pomoc, vojenské lekárničky, autolekárničky, lekárničky pre deti - jedna mala aj super samolepky za statočnosť, už bola v košíku, ale nakoniec som usúdila, že sladkosť urobí rovnakú a možno aj lepšiu službu. Na poslednej kontrole u pediatra želatínovým medvedíkom nepohrdol ani 13-ročný syn. Keď si kedysi rozrazil hlavu, lízatko do úst dosť pomohlo. A obyčajné náplasti deťom zdobím fixkou už pár rokov, obrázkové nepotrebujeme, aj tak väčšinou zle držia. Osvedčili sa nám obyčajné z DM drogérie (Mivolis) za 0,80 Eur.

Po niekoľkých hodinách surfovania na internete som toho mala dosť. Pribúdalo skôr otázok ako odpovedí – väčšiu, alebo menšiu lekárničku, je tam všetko, je to kvalitné (viď tie náplasti), nie je to zbytočne drahé… Pripomenulo mi to, ako som kedysi pred Čarovným všiváčikom hľadala, čo zaberie na vši. A potom ma to trklo, veď poznám profíka. Obrátila som sa na Pavlínu Miltovú, lektorku prvej pomoci a poradkyňu pre materské školy v oblasti zdravia detí. Spoznali sme sa pred pár rokmi na veľtrhu Všetko pre školy a škôlky. 

Vybavenie lekárničky podľa profíka

Lektorka prvej pomoci sa k hotovým lekárničkám vyjadrila skepticky v zmysle, že aby výrobca zarobil, snaží sa do obalu dostať čo najlacnejší obsah. Domyslím si, že najlacnejšie = nie príliš kvalitné. A čo Pavlína Miltová odporúča? Tu je jej zoznam: 

1x pinzeta anatomická sterilná (15 cm)
1x nožnice rovné tupé sterilné (14 cm)
3x rukavice vyšetrovacie nitrilové
1x gumové škrtidlo
3x trojcípa šatka
5x sterilné krytie 7,5 x 7,5 cm
1x nesterilné krytie 7,5 x 7,5 cm (kompresná gáza)
2x obväz elastický (ovínadlo)
4x fixačný obväz (obväz klasický)
1x obväz hotový č. 3 (tlakový obväz)
2x absorpčné kompresy so savým jadrom
1x hadicové ovínadlo (pruban: kolená, lakte), 1 m v napnutom stave
1x náplasť fixačná (cievka 2,5 cm)
1x náplasť s vankúšikom krabička (strihacia)
1x náplasť s vankúšikom                                                                        
10x Elastpore – náplasť s vankúšikom určená na kĺby (odreniny)
1x náplasťové stehy sterilné (Steri-strip)
1x Gelitaspon – na zástavu krvácania z nosa
1x Alfasilver na ošetrenie drobných rán 50 ml
2x sáčok proti nevoľnosti

Čo sa týka liekov, tak čokoľvek na teplotu, bolesť, hnačku, zvracanie, alergiu,“ dopĺňa Pavlína Miltová. Pridala by som aj čokoľvek na nádchu, obaja synovia svorne tvrdia, že to je najhoršia choroba ever. 

Mala som radosť do chvíle, než som sa pokúsila to celé nakúpiť. Prešla som asi desať internetových lekární a nikde nemali všetko. Niektoré položky sa nedajú zohnať vôbec, napríklad Gelitaspon má výpadok, alebo 3 páry nitrilových rukavíc – obvykle sa predávajú v balení 100 ks. A cena sa vyšplhá na 40 Eur aj viac a ešte chýba obal na lekárničku – dá sa kúpiť aj prázdny, ale to sú ďalšie peniaze navyše. Uf. 

silenec_vsi_v_hlave

Ako som náš problém s lekárničkou nakoniec vyriešila 

Ak to zhrniem, nakoniec som pre nás vybrala kompromis. Kúpim hotovú základnú lekárničku prvej pomoci so všetkými tými obväzmi a ovínadlami, kvalitnou pinzetou a nožnicami (mimochodom ten základ je vlastne stále rovnaký), ktorá má nejaký priestor navyše, tj zmestia sa do nej aj ďalšie veci. Obsah prípadne doplním podľa zoznamu od Pavlíny a ešte „vytuním“ podľa toho, čo doma riešime najčastejšie, čo máme vyskúšané, že mne aj deťom sedí a zaberá. A taktiež čo zvládnem a trúfnem si použiť, na škrtidlo dúfam nikdy nedôjde. Bežné zranenia a neduhy zvládnem, a keby niečo, volám záchranku.

Určite pribalím aj pár malých nevyhnutností: Čarovný všiváčik, repelent Incognito, nožnice/klieštiky na nechty (tými z lekárničky nechty neostriháte a zatrhnutý necht dokáže tiež pekne potrápiť), obľúbený univerzálny rastlinný olej (nechtíkový), gél (aloe vera) a pár esenciálnych olejov (viď nižšie). Obľúbila som si aj gélový vankúšik, ktorý sa dá použiť ako studený aj teplý obklad. A zrejme si čoskoro zopakujem kurz prvej pomoci. 

Aromaterapeutická prvá pomoc

Skvelým doplnkom klasickej lekárničky je aj aromaterapeutická prvá pomoc. Pre mňa osobne sú esenciálne oleje (skratka EO) také všelieky a skvelí pomocníci, čo fungujú  fyzicky aj psychicky. Môžete ich použiť v základovom oleji a aplikovať na kožu, alebo inhalovať z difuzéra, ale kľudne i z dlane alebo z otvorenej fľaštičky. K výberu základných esenciálnych olejov, čo by nemali chýbať v žiadnej rodinnej lekárničke, som si na pomoc vzala Pavlu Rychtářovou z aromatics.cz, moju dodávateľku citriodory od španielskej značky Terpenic. 

Esenciálnych olejov som už vyskúšala veľa a toto je iná liga! Terpenic ako jeden z mála vyrába esenciálne oleje certifikované aj na vnútorné použitie (teda na jedenie) a ich kvalitu laboratórne garantuje. EO od Terpenicu sú tzv. 100% integrálne – bez úprav a kompletne destilované (poctivé). Cena je pritom rovnaká, niekedy aj nižšia. Pri dodržaní pravidiel aromaterapie ich pritom môžete použiť aj pre najmenšie deti. Sú aj v BIO kvalite. Tu je 5 esenciálnych olejov, ktoré by vám v domácej alebo cestovnej lekárničke nemali chýbať, a navyše dva rastlinné oleje. Tie môžete použiť buď samostatne, alebo na nariedenie EO.

  1. Levanduľa lekárska – univerzálny EO so širokým spektrom účinkov. Protiinfekčný, antiseptický, hojivý, upokojuje telo i myseľ. Skvelý na štípance, boľáčiky a ekzémy.

  2. Tea tree – má veľmi podobné uplatnenie ako levanduľa, ale chýba mu pre niekoho užitočná schopnosť upokojovať. V tomto ohľade ho ale skvele doplní mandarínka uvedená nižšie. Pozor, proti všiam už tea tree nefunguje, zvykli si naň. 

  3. Ravintsara – obsahuje eukalyptol v množstve „tak akurát“, takže je vhodný aj pre deti, na rozdiel od iných eukalyptov, napr. globulus. Je silne antimikrobiálna, čo sa hodí nielen v období prechladnutia. Podporuje uvoľnenie hlienov aj činnosť imunity, vhodný pri horúčkach a na čistenie vzduchu.

  4. Mandarínka – upokojuje, navodzuje pohodu, ale taktiež podporuje trávenie a pomáha pri nevoľnostiach. Pozor, nepoužívajte na pokožku pred pobytom na slnku. Terpenic má mandarínky hneď dve - zelenú a červenú, Pavla do lekárničky odporúča tú červenú.

  5. Eukalyptus citrónový (citriodora) – EO skvelý proti všiam i hmyzu, kvasinkám aj plesniam. Hodí sa aj pri zápalových stavoch, bolestiach svalov a na upokojenie pokožky.


Nechtíkový olej (macerát) – hojivý, upokojujúci, protizápalový. Vhodný na ošetrenie ekzémov a boľákov všetkého druhu.

Arnikový olej (macerát) – protizápalový, tlmí bolesť, vhodný na ošetrenie modrín i boľavých svalov. Modriny pomáha vstrebať.

lekarnicka_optimized

Takže tak. Verím, že vám tento článok príde vhod. Na BEZvší zoženiete Čarovný všiváčik, citriodoru Terpenic (obyčajnú aj v BIO kvalite) a prírodné repelenty Incognito: sprej v dvoch veľkostiach a roll-on – ten je šikovný na lokálnu aplikáciu (napríklad práve proti všiam) a pre menšie deti na tábor, školu či škôlku v prírode.

Káča Boušová, BEZvší

1024x728_tohle_potrebujem_sk

Ďalšie články na tému vši a hnidy vo vlasoch: