Ako sa rýchlo zbaviť vší s čarovným všiváčikom

Ako sa rýchlo zbaviť vší s čarovným všiváčikom

Vši – postrach rodičov. Nebývalo ich toľko a boli menej odolné, takže ich likvidácia v minulosti nebola také utrpenie. Toto s čistým svedomím podpíšem. Vši sú bohužiaľ šikovné potvory. Aby prežili, adaptovali sa a voči prípravkom na vši si postupne vybudovali rezistenciu (odolnosť). Navyše sa zistilo, že predtým bežne používané insekticídy (druh pesticídu) v šamponoch proti všiam sú pre človeka rizikové a súčasné prípravky na vši už žiadne neobsahujú. Novú látku, ktorá by na vši a hnidy účinne a bezpečne zaberala, však vedci ešte neobjavili. Problém „Ako sa zbaviť vší“ tak len u nás každoročne rieši zhruba pol milióna rodín s deťmi.

Školský rok 2018/2019 bol pritom na vši veľmi úrodný. Za tri roky prevádzky e-shopu BEZvší si nepamätám, že by ich bolo toľko. Vyšší výskyt vší údajne súvisí aj so zmenou klímy – horúce a suché leto parazitom zrejme prospieva. O dôvod navyše sa pri likvidácii vší vyhnúť chémii (silikónom) a bežné šampóny na vši nahradiť Čarovným všiváčikom. Parazitológovia dokonca posledných niekoľko rokov hovoria o takzvaných supervšiach rezistentným voči štandardným a osvedčeným postupom odvšivenia.

Zbaviť sa vší môže trvať týždne i mesiace

Nemilú skutočnosť, že zničiť vši nie je ľahké, potvrdzuje aj anketa servera Avocados.cz. Vyplýva z nej, že skoro polovici rodičov (42 %) trvalo zbaviť sa vší dokonca niekoľko mesiacov a 32 % rodín proti všiam a hnidám bojovalo niekoľko týždňov a muselo odvšivenie opakovať. Len pätina domácností pri likvidácii vší uspela hneď na prvýkrát a zvyšku (3 % hlasujúcich) sa zatiaľ vši a hnidy vyhýbajú.  Potvrdzujem, než som objavila Čarovný všiváčik alias Nit Free Terminator, likvidácia vší bola u nás doma tiež beh na dlhú trať.

Ako na vši a hnidy som vtedy riešila priebežne vlastne celý školský rok – jedno dieťa prváčik, druhé škôlkové a tretie bábätko (dcéra, vlasatá od narodenia, vši chytila už v pol roku). Okrem petroleja (ten naozaj neskúšajte, je agresívny a môže vyvolať silnú alergickú reakciu, za to riziko vám vši nestoja) som vyskúšala snáď úplne všetko – rôzne druhy šampónov a prípravkov proti všiam, „zaručené“ babské rady aj elektrický všiváčik. Zo vší som úplne šalela. Dnes sa tomu s Čarovným všiváčikom v ruke smejem. Vši už nie sú moje nočná mora, ale bežný a ľahko riešiteľný problém, ktorý sa jednoducho v školách a škôlkach vyskytuje, rovnako ako virózy.

kouzelny_vsivacek_blog2

Ako na vši a hnidy – problém nie je zničiť vši, ale zničiť hnidy

Výhody a nevýhody jednotlivých spôsobov, ako sa zbaviť vší je témou na samostatný článok - napíšem ho čoskoro. Tu je zatiaľ len stručný výpočet možností – aké prípravky na vši a návody, ako sa vší zbaviť, existujú. Zásadné je vedieť, že šampónom, olejovým zábalom alá babské rady proti všiam, ani žehličkou na vlasy sa nezbavíte vajíčok vší. Hnidy proste musíte z vlasov odstrániť mechanicky - buď nechtami, pinzetou, vystrihať nožnicami (áno, aj takto to niektoré mamy robia), alebo jednoducho vyčesať Čarovným všiváčikom. Žiadny iný hrebeň na vši nemá patentované mikrošpirály, ktoré by hnidy účinne zachytili, vajíčka vší sú pre bežné všiváčiky bez mikrošpirál príliš drobné (0,8 milimetra).

Je fajn si uvedomiť, že aj keď dieťa poctivo ošetríte šampónom proti všiam, ale hnidy z vlasov neodstránite, môže byť pre ostatné deti stále zdrojom nákazy pedikulózu (odborný výraz pre zavšivenie, výskyt vší). Toto je presne ten dôvod, prečo sú škôlky a školy stále plné vší.

A taktiež je voči ostatným deťom aj rodičom fér učiteľke výskyt vší u svojho dieťaťa nahlásiť. Žiadna hanba to nie je a je to stále lepšia možnosť, než keď voš nájde učiteľka. Učitelia totiž majú právomoc zavšivené dieťa poslať domov ako v prípade choroby. Rovnako tak vám potomka s všami nevezmú na letný tábor alebo škôl(k)u v prírode. Z praxe viem, že väčšina pedagógov pritom nerieši, či sú hnidy živé alebo už vyliahnuté alias ako ďaleko sú od hlavy, alebo či prasknú. Akonáhle vo vlasoch nejakú objavia, aby predišli rozšíreniu pedikulózy v detskom kolektíve, posielajú rizikové deti domov.

Výpočet možností, ako na vši a hnidy

  • Šampóny na vši
  • Šampóny proti všiam zo zverimexu
  • Všiváčiky: bežný hrebeň na vši, Čarovný všiváčik (Nit Free Terminator, Nitty Gritty), elektrický hrebeň na vši
  • Babské rady (olej na vši, ocot na vši alias zábaly olej-ocot-alpa, prírodné éterické oleje – tea tree oil, levanduľa, eukalyptus...)
  • Žehlička na vlasy
  • Farba na vlasy
  • Strihanie
  • Petrolej

komiks_jak_se_zbavit_vsi

Ako sa zbaviť vší s Čarovným všiváčikom

S týmto hrebeňom na vši sa nechcených parazitov zbavíte hneď na prvý pokus a bez chémie (šampónov a prípravkov na vši). Na mokré (navlhčené) vlasy naneste akýkoľvek bežný kondicionér, pokojne aj 100 % prírodný. Vši obalí a zadusí rovnako ako silikónové šampóny, možno aj rýchlejšie, pretože nesteká. Vlasy rozčešte obyčajným hrebeňom a potom poctivo po jednotlivých prameňoch smerom od korienkov ku končekom vlasov celú hlavu vyčešte Čarovným všiváčikom. Priebežne  „úlovok“ utierajte do papierovej utierky.

Pozor, kondicionér pred vyčesaním z vlasov neoplachujte, hlavu umyjete alebo len opláchnete až po odvšivení. V núdzi môžete na likvidáciu vší použiť aj olej (stolový, kokosový, olivový atp.), Ale odporúčala by som to len u kratších vlasov, pretože hustý hrebeň všiváčik potom o niečo horšie kĺže a pri odstraňovaní vší a hníd vás to môže zbytočne ťahať. Alebo môžete vlasy vyčesať len namokro bez ničoho. Suché vlasy radšej nečešte, elektrizujú, ťahá to a voš môže vypadnúť – ľahko ju prehliadnete.

S Čarovným všiváčikom vyriešite nielen akútne zavšivenie, ale aj prevenciu a kontrolu vlasov. Stačí vlasy párkrát v týždni krátko prečesať, najlepšie mokré po kúpaní v oblasti za ušami a na zátylku, kam vši vajíčka kladú najčastejšie. Ak niečo nájdete, len pridáte kondicionér a hneď sa vší zbavíte. Je to účinné, rýchle, šetrné – na hlavu si dáte len to, čo sami chcete a ušetríte si prievan v peňaženke. Čarovný všiváčik je vhodný pre dievčatá aj chlapcov, na všetky typy i dĺžky vlasov, je bezpečný na likvidáciu vší a hníd u dojčiat, alergikov, tehotných i dojčiacich žien.

Ako zničiť vši a hnidy bez Čarovného všiváčika

Ak tento super hrebeň na vši a hnidy ešte nemáte, objednajte si ho. Ak to stihnete do obeda, už zajtra, alebo pozajtra môžete mať svoj Čarovný všiváčik doma. Kým vám ho dopravcu doručí, vyhubte aspoň vši, aby ďalej nekládli hnidy a nehrýzli. Za šampóny na vši by som peniaze nemíňala. Pokojne ho použite, ak nejaký doma máte, ale rovnakú službu vám urobí bežný kondicionér (ak nie je prírodný, aj tie silikóny v ňom budú). Potom už len čarovným hrebeňom vyčešte hnidy a máte od vší pokoj. Aspoň do tej doby, kým ich deti znovu donesú.

Káča Boušová, Všiváčik.sk

1024x728_tohle_potrebujem_sk

Ďalšie články na tému vši a hnidy vo vlasoch: