Ako všiváčik správne použiť

Zásadný pokyn znie vyčesávať MOKRÉ VLASY s trochou KONDICIONÉRA, alebo balzamu, rozčesávača na vlasy, prípadne dobre funguje aj kokosový olej. A POCTIVO po prameňoch VYČESAŤ celú hlavu! Čarovný všiváčik pretiahnuť vždy od korienkov ku končekom. Nájdite si svoj spôsob, ako vám to pôjde najlepšie a najrýchlejšie - čo vlasy a dieťa, to unikát. Pri sebe všiváčik „zaborím“ do vlasov až po rukoväť a pretiahnem (veľmi sa s tým nebabrem), pri dcére, ktorá neznáša česanie, beriem menšie pramene a všiváčik zaborím len z polovice, alebo dvoch tretín dĺžky zubov. Ju to neťahá (čiže nejačí a spolupracuje) a mne to aj tak ide pekne od ruky.

  • Vlasy deťom vopred neumývam, to prípadne až nakoniec. Cez ramená im hodím uterák/plienku a vlasy poriadne (skrznaskrz) navlhčím rozprašovačom na kvety. Teplota vody nerozhoduje, v lete dávam studenšiu, v zime skôr vlažnú. Keď češete namokro (nie nasucho) všetok „úlovok“ zostáva v hrebeni, dieťa sa nemusí trápiť v predklone nad vaňou, umývadlom ani bielym papierom. Uterák používam, pretože hustý všiváčik vlasy „žmýka“ a môže z nich kvapkať voda.

  • Potom dám TROCHU kondicionéra na vrch hlavy a ROZČEŠEM po celej dĺžke vlasov obyčajným hrebeňom so širšími zubami, alebo kefou na vlasy. Kondicionér zaistí, že sa vlasy ľahko češú a v pohode ich hustým mikrošpirálovým všiváčikom pretiahnete od korienkov ku končekom. Plus prípravok urobí rovnakú službu ako silikónové šampóny - všiam upchá dýchacie otvory obdobne ako šampón na vši. Buď ich zadusí, alebo aspoň spomalí… Väčšinou zaberie lepšie, pretože je hutnejší, riedke oleje zo vší ľahko stečú. A platí, že menej je viac, ak dáte kondicionéru veľa, na zuboch nič neuvidíte.

  • Na nič nečakám (kondicionér by zaschol) a HNEĎ POKRAČUJEM s Čarovným všiváčikom. Vlasy beriem postupne PO PRAMEŇOCH a vyčesávam, akoby som ich chcela prehrabať prstami (len namiesto prstov používam zuby všiváčku), začínam vždy tesne od hlavy, kde sú hnidy. Pokiaľ vám kondicionér aj tak schne (vyčesanie trvá), navlhčite vlasy, kondicionér nepridávajte, to nepomôže.

  • Po každom prečesaní hrebeň vizuálne SKONTROLUJEM. Keď nájdem voš, otriem do papierovej kuchynskej utierky, prípadne sa dá aj opláchnuť vodou (v miske, alebo pod prúdom vody). Hnidy/vajíčka vší zaseknuté v mikrošpirálach neriešim, akonáhle ich z vlasov stiahnete, sú kaput. Všiváčik od nich vyčistím až „po akcii“.

  • Nakoniec deťom vlasy spláchnem, alebo umyjem ako obvykle a ZUBY hrebeňa VYKEFUJEM kefkou na ruky s trochou mydla/jaru. Ak v mikrošpirálach hnidy zostávajú, najlepšie je nechať to do druhého dňa tak (hnidy vyschnú) a potom vykefovať znova, ale nasucho – vyprášiť (už nenamáčam ani kefku na ruky ani všiváčik). Dezinfekciu môžete, ale nemusíte použiť - voš detská žiadne choroby neprenáša. Určite Čarovný všiváčik NEVYVÁRAJTE - oceľ by to síce vydržala, ale farebné plastové prúžky na rukoväti skôr nie, a hlavne to ani nie je treba.