Ako vyzerajú vši a hnidy vo vlasoch

Ako spoznať vši vo vlasoch

Viete, ako spoznám, že má dcéra vši? Začne ma svrbieť hlava.“ Toto nie je vtip, ale skôr bežná situácia u nás doma. Také kombo. Keď dcéra v materskej škole chytí vši – a ona je na vši naozaj magnet, ja ich mám tiež. Dôvod je prostý, má päť rokov, takže väčšinu nocí spí so mnou v posteli.

Keď máte vši prvýkrát alebo ako vyzerajú vši

Odhaliť vši prvýkrát ale zďaleka nebolo také ľahké... V skratke to popisujem na stránke O BEZvší, dlhšia verzia príbehu vzniku značky BEZvší je ďalej. Ak hľadáte hlavne praktické informácie typu: ako spoznať vši, ako vyzerajú hnidy, ako rozoznať hnidy od lupín atp., pokojne tieto ukecanejšie 3-4 odseky preskočte :)

Tu je náš všivavý príbeh. Vši najstarší syn prvýkrát doniesol až zo školy. Tri roky v škôlke prebehli úplne bez vší, takže som si tak nejak myslela,  že sa nás títo paraziti netýkajú. Navyše, vši som na prvýkrát vôbec nerozoznala. Len ma v noci pri dojčení vtedy polročnej dcéry ukrutne svrbela hlava, cez deň vôbec nič. Ani deti sa na svrbenie nesťažovali. Že to budú vši ma logicky napadlo ako prvé, ale žiadnu potvorku som si vo vlasoch nenašla. Vlastne sme veľmi nevedeli, ako vši a hnidy vyzerajú, teda čo a kde v hlave hľadať. A tak som nakoniec vyrazila na kožné v domnení, že to budú hormóny po troch pôrodoch, alebo nejaký ekzém.

Kožiarka mi vši vo vlasoch diagnostikovala už skoro medzi dverami do ordinácie a poslala ma do lekárne po šampón na vši. Vraj nech kúpim rovno dva, keď je nás doma päť. 700 korún (čiže asi 25 eur) v keli, ale bola som v pohode. Myslela som si, že keď už viem, čo je to za problém, tak to so šampónom proti všiam raz-dva vyriešim.

Omyl, a veľký. Vši boli za týždeň späť, a tak to šlo niekoľko mesiacov. Stále som niekoho z rodiny kontrolovala, šampónovala, vyčesávala všiváčikom, čo bol v balení šampónu, s čelovkou a lupou som nechtami z vlasov sťahovala hnidy, prala, dezinfikovala, upratovala a vší sa stále nie a nie zbaviť. Šalela som z toho, a ako sa zbaviť vší som riešila s mnohými rodičmi. Skúsili sme snáď všetko: od najrôznejších prípravkov na vši vrátane tých zo zverimexu, cez babské rady – lieh, olej, ocot na vši – až po elektrický všiváčik. Výsledky nič moc.

kouzelny_vsivacek_blog3

Na vši zabral až Čarovný všiváčik

Potom mi kamarátka, ktorá žije v zahraničí, dala tip na Nit Free Terminator, ja mu hovorím Čarovný všiváčik. Môj prvý hrebeň na vši s patentovanými kúzelnými mikrošpirálami bol z Amazonu skoro za päťstovku (čiže 18 eur). Keď som ho na vyčesanie vší a hníd vyskúšala, skoro som omdlela. Našla som vši aj hnidy – samozrejme po dôkladnom odvšivení – a potom druhý deň pri kontrolnom prečesaní boli hlavy zrazu čisté. Zázrak! Prečo sa toto nepredáva aj u nás?! Ešte stále tento svoj prvý Čarovný všiváčik používam, aj za tie roky je stále ako nový. A ďalej to poznáte, od januára 2016 funguje e-shop www.bezvsi.cz, kde tieto super všiváčiky ponúkam. Na konci júla 2020 som pridala aj e-shop na SK doméne: www.vsivacik.sk. PS: každý týždeň hovorím o tom, ako spoznať vši a ako sa zbaviť vší s desiatkami rodičov a zistila som, že na kožnom som kvôli „prvým“ všiam rozhodne nebola jediná :)

Ak vši vo vlasoch nerozoznáte ako prvýkrát ja, Čarovný všiváčik vám dosť pomôže – je totiž skvelý nielen na akútne zavšivenie, ale aj na kontrolu a prevenciu proti všiam – stačí vlasy párkrát namokro prečesať, ideálne za ušami, na zátylku a vršku hlavy, a na hrebeni potom vši aj hnidy ľahko odhalíte.

Dostať vši nie je hanba

Našu veselú historku na tému „ako spoznať vši“ (samozrejme veselú až po rokoch) nedávno prekonala jedna zákazníčka. Im totiž vši diagnostikoval bezdomovec. Dieťa hovorí: „Mami, ja mám vo vlasoch nejakú muchu! Tak to skúmali, pretože mucha to veru nebola a ten skúsený pán z ulice, čo stál kúsok od nich, hovorí:„Pani zlatá, to sú vši! Nechcete si požičať môj všiváčik?

A tu si neodpustím zdôrazniť, že vši nie sú choroba neporiadnikov. Bezdomovec síce má vši kvôli problémom s hygienou a trebárs aj vo vašej triede môže byť ufúľanec, ktorý je pravidelným zdrojom zavšivavenia, ale všiam sa v mastných neumytých vlasoch zle pohybuje a hneď, ako to ide, si prelezú na nejakú čistú a voňavú hlavičku. Potvrdili mi to parazitológovia.

Nákaza všami teda nie je vaša chyba a hanbiť sa za pedikulózu rozhodne nemusíte. V detskom kolektíve – hlavne v škôlkach a na prvom stupni základnej školy – sa všiam darí a občas ich donesie snáď každé dieťa. Niekto je na vši náchylnejší – podobne ako je to u komárov a kliešťov, možno krvná skupina B je pre hmyzákov chutnejšia, iným sa vši vyhýbajú.

Tábory, školy a škôlky v prírode, víkend so skautom... proste spoločné pobyty detí sú na prenos vší skoro tutovka. Stačí jedno zavšivavené dieťa (alebo len zle odvšivavené, ktoré má vo vlasoch živé hnidy – vajíčka vší) a za týždeň už má vši polovica kolektívu. Dokonca poznám aj školu, kde mobily deťom zakázali nie kvôli tomu, že sa potom medzi sebou nebavia, ale práve kvôli všiam – keď sa všetci skláňajú nad jedným displejom napríklad pri hre alebo videu, riziko prenosu vší rastie.

Vši napádajú deti celoročne

Všiam sa darí celoročne – asi im svedčia aj momentálne horúce a suché letá aj absencia účinného insekticídu. Dnešné šampóny na vši nie sú obvykle nič iné ako „lepšie“ silikónové oleje a ich cieľom je vši zadusiť, čo väčšinou zvládne aj bežný kondicionér (silikóny sú súčasťou väčšiny bežných kozmetických prípravkov na vlasy). Oveľa lepšie výsledky nemajú ani prípravky proti všiam zo zverimexu. X-krát som počula, ako ošetrenie Arpalitom alebo predtým Orthosanom, vši prežili.

Najviac vší medzi deťmi koluje cez prázdniny a začiatkom školského roka, kedy sa zle odvšivavení jedinci vrátia do kolektívu a spolužiakov pedikulózou spoľahlivo nakazia. Vychádzam opäť z rozhovorov so stovkami rodičov a štatistík predaja Čarovného všiváčiku za posledné tri roky.

Ako vyzerajú vši

Obrázky vší radšej nehľadajte, nech zbytočne nepanikárite. Internetom kolujú makro fotografie a vši na nich vyzerajú strašidelne ako votrelec. V skutočnosti vši nie sú väčšie ako zrnko rasce s nohami – majú ich tri páry s pazúrikmi, ktorými sa pevne držia na vlase. Farba sa líši podľa veku vši – čerstvo vyliahnuté nymfy sú priehľadné, dospelé vši viac do hneda. Keby vás vši predsa len veľmi zaujímali, čítajte tu. 

Dobrá správa je, že voš detská čiže hlavová (to je presne tá, ktorú na BEZvší riešime) neprenáša žiadne choroby. Až na to svrbenie od hryzancov sú teda celkom neškodné, skôr iba otravné. Vši neskáču, len lezú, ale celkom rýchlo. Sú aj dobrí plavci – neutopíte ich – prežijú sladkú, slanú morskú aj chlórovanú vodu. Behom tohto leta naše deti doniesli vši dvakrát z bazéna. Ako tam stále skáču – myslím tie deti :), voš sa občas neudrží, ale pláva na hladine a chytí sa potom najbližšej hlavičky.

Najčastejšie vši nájdete v oblasti za ušami a na zátylku. Najnovšie (teda tak mi to pripadá podľa spätnej väzby od rodičov) aj na vrchu hlavy – asi sa tie potvory prispôsobili moderným chlapčenským strihom vlasov. Väčšinou vši na prvýkrát vo vlasoch nevidíte, nejako sa im darí splynúť s pozadím. Výnimočne môžete voš chytiť na krku alebo čele, keď sa pohybuje na hrane vlasového porastu.

Prvým a obvykle jediným príznakom zavšivenia je svrbenie hlavy. Keď sa dieťa začne vo vlasoch škrabať viac, než je obvyklé, zbystrite a hlavičku radšej skontrolujte. Je ľahšie zlikvidovať pár vší, než potom celú armádu. Okrem toho môžete pri pedikulóze zaznamenať pohryznutia  – podráždený, začervenaný krk. V článkoch sa objavuje nervozita a nespavosť, môže byť ako následok toho svrbenia, ale v praxi som sa s tým nestretla. Väčšine detí sú vši ľahostajné, na rozdiel od nás, rodičov.

Ako vyzerajú hnidy

Hnidy sú vajíčka vší – a práve tie sú najväčší problém vzhľadom k tomu, že sú odolné voči všetkým prípravkom proti všiam. Naozaj ich musíte z vlasov stiahnuť mechanicky (nechtami, pinzetou, strihaním, alebo práve Čarovným všiváčikom – iným hrebeňom bez mikrošpirál ich von nedostanete). Keď hnidy neodstránite, za týždeň máte vo vlasoch ďalší rod vší a môžete s odvšivovaním začať od začiatku.

Každá samica vši pritom denne nakladie 2–3 vajíčka. Hnidy sú svetlé – biele, béžové, nie väčšie ako 1 milimeter a v tvare slzy. Vyzerajú približne ako zrnká sezamu. Vajíčka voš pevne lepí na vlasy, zvyčajne čo najbližšie k hlave a predovšetkým v okrajových častiach hlavy – na zátylku, za ušami, pod ofinou. Práve tu je totiž pre vývoj hníd ideálne prostredie – teplo a vlhko. Malé vši – nymfy sa z vajíčok vyliahnu približne za týždeň, hneď začínajú bodať a sať, ale množia sa až za ďalší týždeň, keď dospejú.

Ako rozoznať hnidy od lupín

Živú (nevyliahnutú) hnidu spoznáte tak, že vám po stlačení medzi nechtami praskne / pukne a ešte podľa umiestnenia na vlasoch. Z vyliahnutých hníd vo vlasoch ostanú prázdne obaly, ale nie sú už tak blízko pri hlave. S lupinami si hnidy nepomýlite, ak použijete tzv. fúkací test. To niečo“ stiahnite z vlasov medzi palcom a ukazovákom a fúknite. Lupiny sú šupinky odumretej kože a odletia, hnidy sa zvyškami lepidla na prstoch držia. Podľa jednej zákazníčky sa hnidy na rozdiel od lupín lesknú, takže ich hľadá večer s čelovkou.

Vo vlasoch občas môžete nájsť aj voš bez hnidy, alebo naopak hnidy bez vší. V prvom prípade sa najskôr voš ešte nestihla rozmnožiť, v tom druhom už zase preliezla inam. S Čarovným všiváčikom to riešiť nemusíte, tento patentovaný hrebeň proste vyčeše všetko, čo do vlasov nepatrí – vši, hnidy, piesok z mora alebo pieskoviska, trblietky z detskej oslavy, chrasty po kiahňach i seborei...

Káča Boušová, Všiváčik.sk

1024x728_tohle_potrebujem_sk

Ďalšie články na tému vši a hnidy vo vlasoch: